Vzdělanci mezi dělníky. Reflexe sociální otázky v letech 1845–1849 na příkladu vývoje myšlenkového světa a politického osudu dvou knihtiskařů (Stephan Born a Karl Scherzer)

Autoři

  • Jakub Raška Historický ústav AV ČR, v. v. i.

DOI:

https://doi.org/10.26806/hisape.n47.2

Klíčová slova:

Stephan Born, Karl Scherzer, knihtiskařství, dělnické hnutí, Vormärz, Revoluce 1848–1849, dějiny socialismu, dějiny liberalismu

Abstrakt

Následující studie si klade za cíl postihnout myšlenkový vývoj dvou příslušníků „hledající generace“ intelektuálně a politicky dospívající ve 40. letech 19. století. Sleduje reflexi sociální otázky dvou vyučených knihtiskařů, novinářů a v revoluci i politiků Stephana Borna (1824–1898) a Karla Scherzera (1821–1903). Studie vychází z předpokladu, že se sociální otázka krátce před rokem 1848 stala jedním z ústředních témat středoevropského veřejného prostoru, které do velké míry přispělo ke konkretizaci obsahů formujících se politických ideologií. V dobovém kontextu je sledován náhled na sociální otázku obou aktérů v letech 1845–1849, kdy se tématem intenzivně zabývali. V chronologickém sledu jsou analyzovány jednotlivé etapy jejich života a intelektuálního vývoje ve sledovaném období. V první části je pozornost věnována jejich rodinnému původu a intelektuálním zdrojům, ve druhé části jsou sledovány jejich první pokusy o novinářskou reflexi sociální otázky a ve třetí části jejich názory a osudy v revoluci, kdy oba stanuli na špici organizačních snah dělníků.

Biografie autora

Jakub Raška, Historický ústav AV ČR, v. v. i.

Mgr. Jakub Raška (1990), je doktorandem Ústavu hospodářských a sociálních dějin na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a pracovníkem Historického ústavu Akademie věd České republiky, kde také působí jako výkonný redaktor časopisu Moderní dějiny, specializovaného odborného periodika pro dějiny 19. a 20. století. Ve svém bádání se zabývá sociálními dějinami dlouhého 19. století, dějinami práce, sociálních hnutí, odborů a sociálních teorií.

Stahování

Publikováno

2023-12-14

Číslo

Sekce

Studie