Kulturní a vědecký transfer mezi českými zeměmi a Evropou na příkladu našich nejstarších krajinářských parků a jejich tvůrců

Autoři

DOI:

https://doi.org/10.26806/hisape.n48.2

Klíčová slova:

krajinářské parky, krajinotvorba, botanika, dendrologie, kulturní transfer, vědecký transfer

Abstrakt

Příspěvek pojednává o nejstarších krajinářských parcích vytvořených na konci 18. a na počátku 19. století v českých zemích a na jejich příkladu ukazuje zahraniční vlivy z oblasti kultury a přírodních věd, které hrály důležitou úlohu při jejich vzniku. Text se zaměřuje především na cestování jako prostředek pro zprostředkování módních trendů, resp. na literaturu, která měla stejnou funkci a rovněž byla možností pro seznámení se s idejemi teoretiků krajinotvorby. Studie též zmiňuje vliv dobové filozofie, krásné literatury a malířství, přičemž pojednává především o vlivu Velké Británie, Svaté říše římské a Francie na krajinářskou tvorbu českých zemí.

Biografie autora

Filip Binder, Historický ústav Akademie věd České republiky, v. v. i.

PhDr. Filip Binder (* 1991) je absolventem historie a archivnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (2017), na níž pokračuje v doktorském studiu českých dějin (téma disertační práce: Česká a rakouská šlechta a romantismus). Od roku 2020 je zaměstnán v Historickém ústavu Akademie věd České republiky, kde je členem Oddělení moderních kulturních a sociálních dějin. Absolvoval zahraniční stáže v Rakousku, Německu a Velké Británii. Zabývá se především dějinami aristokracie v 18. a 19. století, aristokratickými sídly a dějinami cestování. Je autorem publikace pojednávající o cestování šlechty v době osvícenství a počátků romantismu.

Stahování

Publikováno

2023-12-14

Číslo

Sekce

Studie