Hans Albert: Kritický racionalismus jako návrh způsobu života
DOI:
https://doi.org/10.26806/fd.v6i2.176Keywords:
Hans Albert, kritický racionalismus, falibilismus, postulát realizovatelnosti, postulát kongruenceAbstract
Tato studie představuje specifické uchopení kritického racionalismu jako návrhu způsobu života. Jeho reminiscence jsou patrné již u Karla Poppera, který se však zaměřoval spíše na problematiku filosofie vědy. Ono specifické pojetí kritického racionalismu jako komplexního návrhu způsobu života rozpracoval až Popperův následovník, německý filosof Hans Albert. Popperovské filosoficko-vědní předpoklady Albert rozvíjí a aplikuje na oblast etiky, ekonomie, politiky a lidského sociálního života vůbec. Vychází přitom především z takzvaného falibilismu, který konstatuje omylnost veškerého lidského myšlení a jednání. Falibilismus je v rámci Albertova kritického racionalismu spojen s takzvanými postuláty realizovatelnosti a kongruence, což souvisí s Albertovým řešením problému dichotomie poznání a rozhodnutí, respektive problému hodnotové neutrality vědy a problému tzv. čisté filosofie. V závěru studie je pak podniknut exkurs do současné vědecké praxe a načrtnuty možnosti kritického racionalismu jako způsobu života.Downloads
Published
Issue
Section
License
Authors who publish in this journal agree that:
1. Authors retain copyright and guarantee the journal the right of first publishing. All published articles are licensed under the Creative Commons Attribution license, which allows others to share this work under condition that its author and first publishing in this journal was acknowledged.
2. Authors may enter into other agreements for non-exclusive dissemination of work in the version in which it was published in the journal (for example, publishing it in a book), but they have to acknowledge its first publication in this journal.
3. Authors are allowed and encouraged to make their work available online (for example, on their websites) as such a practice may lead to productive exchanges of views as well as earlier and higher citations of published work (See The effect of open access).