Pragmatistické pojetí hodnotově podmíněného bádání
DOI:
https://doi.org/10.26806/fd.v6i1.158Keywords:
hodnotově podmíněné bádání, pragmatismus, zkušenost, dichotomie faktu a hodnotyAbstract
Cílem článku je ukázat přínos tradičního pragmatismu, a to s ohledem na nutnost vypracování hodnotově podmíněného bádání, jehož východiskem je praxe. V rámci jednání se ukazuje klíčová role zkušenosti, což je aspekt, který je stěžejní pro klasický empirismus, ovšem v kontextu pragmatismu je určujícím způsobem revidován. Z pragmatistického úhlu pohledu je zkušenost, stojící v základu poznání, nahlížena jakožto aktivní proces, během nějž člověk kooperuje s prostředím, které ho obklopuje, čímž neustále získává podněty pro konstituování vlastních přesvědčení, která se navzájem doplňují a podmiňují. Povaha našich přesvědčení, vzešlých z interakce s okolním prostředím, se potom vysvětluje s odkazem k tomu, co činíme a jak následně toto konání interpretujeme. Text se nejprve zaměřuje na hodnotově neutrální koncepci vědeckého bádání, již předložil M. Weber. V opozici k weberovskému projektu jsou poté rozvíjena stanoviska (neo)pragmatismu, jež oscilují kolem holistického aspektu filosofie pragmatismu, jenž vyzdvihuje vzájemné propojení vědeckých teorií a filosofických přesvědčení, usiluje tak o zrušení distinkce panující mezi faktem, teorií a hodnotou či mezi myšlením a zkušeností a ukazuje tak, jakým způsobem lze za přispění pragmatismu překlenout tradiční dichotomie, jež jsou jednak neodlučitelně spjaté s předchozí filosofickou tradicí a které jsou rovněž nadále přítomny v sociologickém paradigmatu M. Webera.
Downloads
Published
Issue
Section
License
Authors who publish in this journal agree that:
1. Authors retain copyright and guarantee the journal the right of first publishing. All published articles are licensed under the Creative Commons Attribution license, which allows others to share this work under condition that its author and first publishing in this journal was acknowledged.
2. Authors may enter into other agreements for non-exclusive dissemination of work in the version in which it was published in the journal (for example, publishing it in a book), but they have to acknowledge its first publication in this journal.
3. Authors are allowed and encouraged to make their work available online (for example, on their websites) as such a practice may lead to productive exchanges of views as well as earlier and higher citations of published work (See The effect of open access).